Ako prilákať dážďovníky do búdok?

Dážďovníky veľmi dobre reagujú na akustické lákanie do búdok pomocou nahrávky dážďovníkov. Inak sú veľmi tradičné a trvá im aj niekoľko rokov, kým obsadia nové hniezdiská. Nahrávku si môžte stiahnuť tu: 

 

Pri púšťaní nahrávky je veľmi dôležité aby sa prehrávala čo najbližšie k búdke - maximálne do metra od búdky. Dážďovníky veľmi presne zamerajú zdroj zvuku a začnú skúmať jeho okolie. 

Ideálny čas na púšťanie nahrávok je ráno - prvé dve hodiny a tiež večer - posledné dve hodiny pred západom slnka. Intenzitu nahrávky treba prispôsobiť susedom, aby sme niekoho nerušili ;) 

Na prehrávanie sa dajú použiť silné akustické vábničky (výkon až 50W) napájané autobatériou. Tieto vábničky sa dajú často aj naprogramovať, kedy je zvuk prehrávaný. My sme použili napr. tento typ z Číny: ALIBABA  a gélový olovený akumulátor. 

 

Schránka-1_1  

Pri použití na parapete napr. pri Paraboxe  alebo inej búdke pre dážďovníky stačí ráno a večer vyložiť aj bežne predávaný prenosný reproduktor, ktorý má vstup na SD kartu, na ktorú nahráte  hlasy dážďovníkov. Výkon 10 W by mal stačiť, tieto reproduktory často majú naši teenageri na prehrávanie hudby. Vhodná aktuálne predávaný typ je napr. LAMAX Street2 s výkonom 15 W v cene cca 30 Eur.

LMA019e1_1_1

Ak ešte nemáte búdku pre dážďovníky inšpirujte sa našimi búdkami: https://www.bat-man.sk/pre-dazdovniky/  a nejakú si vyrobte a zaveste. Ak radšej chcete hotovú, objednajte si a radi Vám ju pošleme. 

Prajem Vám dobrodružné chvíle pri čakaní na dážďovníky a skorú radosť z prvých hniezdičov a mláďat v búdkach!

Martin Ceľuch

 

 

 

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie