Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
0 ks
za 0,00 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
  • Kategórie blogu
 
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Vtáčie búdky majú význam aj v zime
02.10.2020
Komentáre (0)

Vtáčie búdky majú význam aj v zime

Vonku je chladno a mrholí. Každý, kto ma kde, sa na noc skryje. Tuto sýkorku veľkú sme našli v malom vetracom otvore paneláku, kde sa netypicky vtlačila, aby mala kde prenocovať. Nachádzame ich dokonca aj v búdkach pre netopiere.

Stromových dutín je málo, stromy sa rúbu väčšinou skôr ako začnú mať dutiny, búdok je ešte menej. Vyvesenie hniezdnej búdky ma preto zmysel aj teraz v zime.

Čo je kvalitná hniezdna búdka pre sýkorky? Je to uzavretá nezatekajúca dutina s rozmermi aspoň 15 x 15 x 30 cm. Sýkorky môžu mať aj 12 mláďat, potrebujú vnútri priestor. Zhotovená môže byť z masívneho dreva aspoň 2 cm hrubého, vhodné a pre vtáky bezpečnejšie sú búdky z drevobetónu. Majú tiež vysokú životnosť, hovorí sa, že je to búdka na celý život. Hniezdiace sýkorky sú pomerne často napádané aj ďatľami, ktoré dokážu zväčšiť otvor a vybrať mláďatá. Je preto dobré, keď je otvor zosilnený napr. ďalšou doskou, plechom alebo je z drevobetónu.   

V hornej časti búdky má byť vletový otvor s priemerom max. 32 mm pri väčších druhoch a 28 mm pri menších druhoch. Otvor nesmie byť väčší, inak umožní ľahký prístup predátorom - mačkám alebo kune. A samozrejme búdka nemá mať bidielko pri otvore - sýkorka ho nepotrebuje, ale naopak uľahčuje zachytenie napríklad mačke, ktorá sa snaží dosiahnuť na mláďatá.

Búdku umiestňujeme na strom do min. 3 m. výšky, alebo aj na rodinný dom alebo záhradný prístrešok. Búdky vhodné na hniezdenie sú tak vzácne, že sýkorky dokážu prijať aj búdku vo výške 1-2 m alebo na plote.   

Tak málo im stačí ako domov - miesto na prenocovanie a úspešné hniezdenie na jar pre celu rodinu.
Kvalitné hniezdne búdky, ktoré pomôžu aj v zime nájdete aj u nás - drevobetónové ale aj drevené.

 

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi

© 2007–2019 BAT-MAN.sk, všetky práva vyhradené

Kde nás nájdete?

BAT-MAN, s.r.o.

Andraščíkova 618/1

085 01 Bardejov


 

Kontakty
Martin Ceľuch
Martin Ceľuch
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk
Spracovanie osobných údajov môžete ovplyvniť úpravou svojich preferencií ochrany súkromia.