Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
0 ks
za 0,00 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
  • Kategórie blogu
 
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Kam zmizli vrabce?
29.05.2020
Komentáre (0)

Kam zmizli vrabce?

Kedy ste si naposledy všimli vrabca? Vrabce žili v blízkosti človeka od nepamäti. Kedysi čvirikalo celé sídlisko, kde som vyrastal. Táto fotka je taká symbolická, uvedomil som si, keď som ju cvakol. Krásny kŕdlik vrabcov a v pozadí sa skrýva jedna príčina problémov, ale aj možné riešenie. V spodnej časti je izolant, ktorý sa používa na zatepľovanie budov a tým zanikajú hniezdiská – dutiny, ktoré sú pre vrabce nevyhnutné. Nevedia si vytvoriť dutinu ako ďatle a sú tak odkázané na staršie budovy. Nové budovy sa už často stavajú "vzduchotesné" a zriedka sa myslí aj na ekológiu. Za 15 rokov sa znížil počet vrabcov v niektorých mestách Nemecka až o 80 %. 


V pozadí je aj búdka nainštalovaná do zateplenia a je už obsadená vrabcami. Slúži hlavne dážďovníkom, ale najskôr ju zvyknú objaviť vrabce. Túto budovu spravuje zodpovedné bytové družstvo a tak sa pred obnovou vypracoval posudok na chránené živočíchy a rátalo sa aj s náhradnými búdkami pre vtáky a netopiere.

Ak by ste im chceli poskytnúť domov, stačí im drevená búdka vnútorných rozmerov 15 x 15 x 15 cm a vletovým otvorom 4 cm. Vrabce si celý vnútrajšok vyplnia hniezdnym materiálom, až vznikne guľa s hniezdom uprostred. Búdku je treba zavesiť aspoň tri metre vysoko na miesto, kde majú trochu viac pokoja. Majú radi búdky na budovách, zriedkavejšie hniezdia na stromoch. Ak by ste chceli radšej „profi“ búdku,  Zaujímavý dizajn, veľkú odolnosť a až 3 hniezdiská v sebe spája hniezdna búdka Sparrow Terrace 1SP. Vyvinula ju najznámejšia európska firma tohto druhu  - Schwegler, ktorá sa výrobe búdok venuje už 50 rokov.

Špeciálne pre vrabce je aj drevobetónová búdka APK-2, ktorá poskytne domov dvom hniezdnym párom. Je možné ju zapustiť do zateplenia alebo namontovať na fasádu a farebne si ju prispôsobiť budove. Je odolná aj voči ďatľom, ktorí niekedy prerazia búdku a vyberú mláďatá.

Vrabcom chýba okrem miesta na hniezdenie aj potrava. Prežili už len tam, kde niekto chová hydinu či gazduje. Sú semenožravé, ale mláďatá kŕmia hmyzom. Keďže hniezdia aj trikrát za rok, pochytajú ho neúrekom. Vrabcom veľmi pomáha, ak necháme v záhrade rásť rastliny a kríky, ktoré majú semená a veľmi často je to aj burina, ktorá im poskytuje potravu. Ak nablízku nie je zdroj potravy, veľmi im pomôže, aj keď vyvesíte kŕmidlo a prikrmujete, ideálne celoročne. 

Na záver jedna krásna fotka rodiného domu, kde majitelia mysleli pri stavbe aj na búdku pre vrabce a netopiere. Búdky sú aj zaujímavou ozdobou fasády ;) 

 

 

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi

© 2007–2019 BAT-MAN.sk, všetky práva vyhradené

Kde nás nájdete?

BAT-MAN, s.r.o.

Andraščíkova 618/1

085 01 Bardejov


 

Kontakty
Martin Ceľuch
Martin Ceľuch
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk
Spracovanie osobných údajov môžete ovplyvniť úpravou svojich preferencií ochrany súkromia.