Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
0 ks
za 0,00 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
  • Kategórie blogu
 
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Hniezdo pre lastovičky alebo belorítky - možnosti montáže
01.06.2020

Hniezdo pre lastovičky alebo belorítky - možnosti montáže

Viacerí sa nás pýtate na iné možnosti upevnenia hniezd pre belorítky alebo lastovičky. Hniezda majú štandardne v zadnej časti oká na zavesenie (okrem hniezd určených do rohu okna s podložkou). Tie je možné zavesiť na klince alebo háčiky upevnené do steny. Hniezdo sa tak dá ľahko zavesiť a zvesiť. 

Priložené sú aj dve skrutky s hmoždinkami, ak hniezdo montujete na tehlovú alebo panelovú stenu. Skrutky sú trochu dlhšie (rozmer 5 x 80 mm) aby sa hniezdo dalo namontovať aj na 2 cm vrstvu zateplenia na murive. Takáto vrstva zateplenia je typická pri obnovených budovách v tzv. ostení okien. Do dosky pod hniezdom  sa navŕtajú dva otvory - stačí 5 mm vrták do dreva. Do steny sa vyvŕta otvor 10 mm vrtákom, vloží hmoždinka a hniezdo priskrutkuje.

Do panelu sú vhodné aj tzv. "turbo" skrutky ktoré sa skrutkujú priamo do panelu (bez hmoždinky). Vŕta sa len otvor priemeru 6 mm a skrutky sa cez hniezda zaskrutkujú (Typ uťahovacieho bitu: TX 30 -Torx).

Doska za hniezdom sa prevŕta a kotví sa napevno cez ňu, ak nechcete hniezdo skladať dole napr. kvôli čisteniu. Z našich skúseností čistenie nie je nevyhnutné, belorítky si urobia každý rok poriadok aj novú výstelku. Kotvenie do panelu má vysokú unosnosť a často stačí aj jedna skrutka. Ak je podklad kváder a skrutka nedrží dobre, použite dlhšiu skrutku s hmoždinkou určenou do kvádra. Tu je príklad montáže na jednu Turbo skrutku. Hniezdo sa v rohu opiera o okno, takže nie sú potrebné ďalšie skrutky.

 

Je možné ale kotviť aj do izolantu - polystyrénu. Používajú sa na to hmoždinky  do polystyrénu napr. Fisher FID 90. Majú dĺžku 90 mm a udržia až 12 kg (používa sa do nich 6 mm bežná skrutka). Hniezdo teda hravo udržia. 

Tu je ukážka ich aplikácie: 

 

Viacerí ste sa pýtali aj na lepenie. Odporúčame lepidlo Mamut Glue od DenBraven. Udrží po vytvrdnutí až 22 kg/cm2. Kým ale vytvrdne (24 hod), treba hniezdo na mieste podoprieť. Treba rátať s tým, že hniezdo sa už nebude dať oddeliť, lepidlo má veľkú silu.

    

 

 

 

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi

© 2007–2019 BAT-MAN.sk, všetky práva vyhradené

Kde nás nájdete?

BAT-MAN, s.r.o.

Andraščíkova 618/1

085 01 Bardejov


 

Kontakty
Martin Ceľuch
Martin Ceľuch
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk