Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
0 ks
za 0,00 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
  • Kategórie blogu
 
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Ekologický dozor na stavbách
12.04.2019

Ekologický dozor na stavbách

Ekologický dozor na stavbách je v našich podmienkach pomerne nový pojem. V západnej Európe, napr. vo Veľkej Británii, Nemecku, Holandsku je spolupráca akreditovaných ekológov pri rekonštrukciách budov alebo výstavbe ciest samozrejmosťou. Už v procese projektovej prípravy stavby a posudzovaní vplyvov na životné prostredie (EIA) sa vypracúvajú komplexné štúdie vplyvu na chránené druhy živočíchov (najčastejšie ide o vtáctvo, obojživelníky, netopiere a iné), rastlín a chránené územia. Tieto štúdie sa zohľadňujú pri plánovaní trás ciest, monitoruje sa vplyv počas výstavby a aj dopady po výstavbe. Tiež pri búraní a rekonštrukciách budov. V Českej republike sa okrem pojmu ekologický dozor používa aj biologický dozor. Na Slovensku vznikla potreba tejto činnosti pri rekonštrukciách budov až s masívnym zatepľovaním budov.  Budovy vyššie ako dve poschodia sú často využívané chránenými živočíchmi na hniezdenie alebo ako úkryt. Pre viaceré druhy, ktoré už tisíce rokov doprevádzajú človeka, sú budovy nenahraditeľný biotop.

Tieto živočíchy plnia viaceré verejnoprospešné funkcie, preto sú všetky druhy vtákov (okrem mestských populácií holubov) aj netopierov zákonom chránené. Chránené sú aj ich miesta rozmnožovania, odpočinku alebo zimného spánku (u netopierov). Ich ekologický význam je hlavne v regulácii populácií hmyzu. Vytvárajú akoby "biologický štít" nad našimi  mestami a udržiavajú rovnováhu. Dážďovníky, belorítky a lastovičky celý deň strávia na krídlach a lovia hmyz vo vzduchu, sýkorky, vrabce, drozdy zas zbierajú hmyz na stromoch, na zemi. V noci ich nahradia netopiere vďaka schopnosti echolokácie sú schopné loviť aj za tmy.

Komplexná obnova bytového domu je časovo náročný proces a trvá aj niekoľko mesiacov za vhodného počasia. Často sa teda stáva, že prebieha aj v čase, keď sa tu vyskytujú vtáky alebo netopiere. Ak sa nezohľadní výskyt týchto živočíchov dochádza často k veľkým problémom v priebehu stavby - k zdržaniam alebo v krajnom prípade až k zastaveniu stavby. Preto je dobré dať si vypracovať posudok na výskyt chránených živočíchov už v procese prípravy na obnovu bytového domu. Stavebník je povinný na základe § 3 odst. 5 zákona č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny zahrnúť opatrenia na predchádzanie škôd na chránených živočíchoch už do projektovej dokumentácie. Posudky vypracúvajú osoby uvedené v zozname schválenom Štátnou ochranou prírody SR (dostupný na Okresnom úrade ŽP). Odborný posudok na chránené živočíchy môže tiež urýchliť vybavovanie stavebného povolenia, pretože stavebný úrad aj orgán ochrany prírody a krajiny (ktorý povinne dáva stanovisko) už majú v posudku k dispozícii všetky potrebné informácie.

Ak sa na rekonštruovanej budove potvrdili chránené živočíchy a niektoré úkryty musia byť uzavreté alebo zničené, je potrebné vybaviť si výnimku z Ministerstva životného prostredia SR (MŽP) a postupovať podľa ich rozhodnutia. Alebo zabezpečiť si k realizácii stavby ekologický dozor, ktorý má udelenú výnimku na zásahy do biotopov a manipuláciu s chránenými živočíchmi.

Ekologický dozor na stavbách vykonáva tieto činnosti:

  • Kontroluje dodržanie podmienok orgánu ochrany prírody uvedené v stavebnom povolení a podmienok odborného posudku na chránené živočíchy na budove.
  • Komunikuje s orgánmi štátnej správy vo veci ochrany prírody
  • Pred začatím stavebných prác (zvlášť pri zatepľovaní) kontroluje po sprístupnení (z lešenia alebo lavičky) dostupné časti obvodového plášťa, označí konkrétne miesta výskytu chránených živočíchov a navrhne potrebné opatrenia.
  • Navrhne akým spôsobom budú zachované pôvodné hniezdiská a úkryty netopierov ak je to technicky možné.
  • Na základe výnimky z ochrany udelenej Ministerstvom životného prostredia SR môže rozhodnúť o uzavretí hniezdísk vtákov alebo úkrytov netopierov, ktoré nemôžu byť zachované z technického hľadiska a ich dostatočnej kompenzácii (inštalácia búdok).
  • V prípade neočakávaného zistenia chránených živočíchov v priebehu stavby, urobí potrebné opatrenia v súlade s výnimkou z ochrany udelenej Ministerstvom životného prostredia SR.

 

 

 

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi

© 2007–2019 BAT-MAN.sk, všetky práva vyhradené

Kde nás nájdete?

BAT-MAN, s.r.o.

Andraščíkova 618/1

085 01 Bardejov


 

Kontakty
Martin Ceľuch
Martin Ceľuch
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk
Spracovanie osobných údajov môžete ovplyvniť úpravou svojich preferencií ochrany súkromia.